Urlop tacierzyński 2015

Jeszcze kilka lat temu normalną sytuacją było to, że opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem sprawowała kobieta, podczas gdy ojciec odpowiedzialny był za zarabianie pieniędzy. Na szczęście sytuacja ta uległa diametralnej zmianie i mężczyźni mogą liczyć na kilka rozwiązań pozwalających im sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem przez określony czas, bez obawy o utratę pracy lub pogorszenie warunków zatrudnienia. Jedną z takich możliwości jest urlop tacierzyński. Okazuje się, że w 2015 r. ów rodzaj urlopu nie ulegnie żadnym prawnym zmianom, w związku z czym świeżo upieczeni tatusiowie będą mogli wciąż liczyć na te same prawa i przywileje co dotychczas.

Urlop tacierzyński a ojcowski

Nie należy mylić ze sobą urlopu tacierzyńskiego z ojcowskim. Bo choć oba pozwalają na to, by ojciec mógł sprawować bezpośrednią opiekę nad swoim dzieckiem, to są to dwa różne przywileje. Ich zasadnicza różnica polega przede wszystkim na tym, że urlop ojcowski bezwzględnie należy się każdemu świeżo upieczonemu ojcu (który nie wykonuje pracy na podstawie umowy cywilno-prawnej), a jego wymiar wynosi 14 dni. Z kolei z urlopu tacierzyńskiego mężczyzna może skorzystać tylko wtedy, gdy matka dziecka odda mu część swojego urlopu macierzyńskiego.

Wymiar urlopu tacierzyńskiego

Kobieta ma do wykorzystania 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, jednak nie może ona oddać ojcu dziecka całego tego okresu. Ma jednak prawo uczynić to, gdy minie 14 tygodni jej urlopu, co w praktyce przekłada się na to, że urlop tacierzyński może trwać maksymalnie 6 tygodni. Jednocześnie młoda mama nie może zrezygnować ze swojego urlopu później niż 14 dni przed końcem wykorzystywanego urlopu macierzyńskiego. Tym sposobem urlop tacierzyński nigdy nie będzie krótszy niż dwa tygodnie.

Jak skorzystać z urlopu tacierzyńskiego?

Tak jak w przypadku urlopu ojcowskiego czy macierzyńskiego, tak i tutaj mężczyzna, który chce skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, musi złożyć pracodawcy odpowiedni wniosek. W tym jednak wypadku – jako że jest to „odebranie” wolnych dni kobiecie, matce dziecka – jednocześnie matka dziecka musi złożyć oświadczenie, że rezygnuje z części swojego urlopu macierzyńskiego, oddając ją mężczyźnie.

Kto może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego

Okazuje się, że nie każdy mężczyzna ma prawo skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Oczywisty jest warunek, że przede wszystkim – by mówić o możliwości takiego okresu dni wolnych od pracy – to kobieta musi oddać mężczyźnie część swojego urlopu macierzyńskiego. Jednak poza tym ów mężczyzna nie może wykonywać pracy na podstawie umowy cywilno-prawnej (np. umowy o dzieło). Oczywiście kolejnym warunkiem jest to, że pracodawca musi pozytywnie odnieść się do wniosku o urlop tacierzyński.

Przywileje mężczyzn na urlopie tacierzyńskim

Mężczyźni korzystający z urlopu tacierzyńskiego mogą liczyć na te same przywileje co kobiety na urlopie macierzyńskim. Przede wszystkim należy im się odpowiedni zasiłek zastępujący wynagrodzenie. Ponadto pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć mężczyźnie w tym czasie umowy o pracę, a po zakończeniu urlopu tacierzyńskiego pracownik musi wrócić albo na swoje wcześniejsze stanowisko, albo na podobne, ale z wynagrodzeniem nie niższym niż miało miejsce przed pójściem na urlop tacierzyński.

Być może zainteresuje Państwa również

  • Urlop ojcowski 2014Urlop ojcowski 2014Podczas gdy mamusie mają prawo spędzać w ramach urlopu macierzyńskiego całe miesiące ze swoim nowo narodzonym maluszk...
  • Urlop okolicznościowy 2014Urlop okolicznościowy 2014Prawo pracy już od 15 maja 1996 roku uwzględnia fakt, że w życiu każdego pracownika mogą pojawić się ważne wydarzenia...
  • Urlop macierzyński: poradnik młodej mamyUrlop macierzyński: poradnik młodej mamyCzas tuż po porodzie to idealny moment na regenerację sił i zapoznanie się z maluszkiem, który właśnie pojawił się w ...
  • Urlop szkoleniowy 2015Urlop szkoleniowy 2015Urlop szkoleniowy powstał z myślą o tych pracownikach, którzy chcą podnosić swoją wiedzę, kompetencje oraz kwalifikac...